02143000052

سوالات متداول

سوالات مرتبط با دریافت کد بورسی و افتتاح حساب در کارگزاری سپه

سوالات مرتبط با مفایم سرمایه‌گذاری در بورس

سوالات مرتبط با معاملات

سوالات مرتبط با معاملات آپشن

 • معاملات آپشن چیست؟
  • معاملات آپشن یا معاملات اختیار معامله ابزاری است که به شما حق خرید یا فروش اوراق بهادار خاص را در یک تاریخ خاص و با قیمت مشخص می‌دهد. به عبارتی، اختیار معامله قراردادی است که به دارایی زیربنایی دیگری مثل سهام یا اوراق بهادار دیگر وابسته است. قراردادهای اختیار معامله برای یک بازه زمانی مشخص که می‌تواند به اندازه یک روز یا چند ماه باشد، مناسب است. طی این قرارداد خریدار این حق را دارد که یک سهم مشخص را در زمان مشخص و در قیمت مشخص بخرد یا بفروشد و در مقابل، فروشنده قرارداد اختیار موظف است تا در صورت درخواست خریدار، سهم مشخص شده در قرارداد را در زمان و قیمت مشخص شده از خریدار بخرد یا به او بفروشد. در واقع خریدار اختیار معامله در زمان سررسید قرارداد این اختیار را دارد که از حق خود مبنی بر خرید یا فروش دارایی پایه استفاده کند. معاملات آپشن به دو دسته‌ی اختیار خرید و یا اختیار فروش تقسیم‌بندی می شوند.

 • نماد اختیار معامله در بورس چگونه است؟
  • نماد اختیار معامله خرید در بورس حرف «ض» و نماد اختیار معامله فروش حرف «ط» می‌باشد که به ابتدای بخشی از نماد شرکت‌هایی که امکان اختیار خرید معامله دارند اضافه می‌شود.

 • مزایا و خطرات معاملات آپشن چیست؟
  • مانند سایر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، معاملات آپشن دارای مزایا و معایبی است و درک این مزایا و خطرات احتمالی برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه بسیار مهم است. از نظر مزایا، معاملات آپشن می‌تواند انعطاف‌پذیری و نقدشوندگی داشته باشند. در مقایسه با سایرگزینه‌های سرمایه‌گذاری، در اختیار معامله ممکن است بتوانید با مقادیر کمتری هم سرمایه‌گذاری کنید. از اختیار معامله می‌توان برای ایجاد حفاظت در برابر خطرات منفی و ایجاد تنوع در مجموعه سرمایه‌گذاری خود هم استفاده کنید و یک معامله‌گر گزینه‌های هوشمند می‌تواند بازده قابل توجهی را برای خود ایجاد کند. از سوی دیگر، اختیار معامله می‌تواند بسیار خطرناک‌تر از خرید سهام، ETF یا اوراق قرضه باشد. پیش‌بینی تغییرات قیمت سهام می‌تواند مشکل باشد و اگر تحلیل شما درباره یک اوراق بهادار خاص اشتباه باشد، معاملات اختیار معامله می‌تواند شما را در معرض ضررهای جدی قرار دهد. به همین دلیل، مهم است که در نظر بگیرید که چگونه اختیار معامله را با اهداف کلی خود و تحمل ریسکتان مطابقت دهید.

 • نحوه تعیین قیمت آپشن‌ها چگونه است؟
  • قیمت آپشن را می‌توان با استفاده از مدل‌های مختلف محاسبه کرد. اما در اصل، قیمت معاملات آپشن بر دو چیز استوار است: ارزش ذاتی و ارزش زمانی. ارزش ذاتی یک آپشن نشان‌دهنده پتانسیل سود آن براساس تفاوت بین قیمت اعمال و قیمت فعلی دارایی است، از ارزش زمانی برای سنجش چگونگی تاثیر نوسانات بر قیمت دارایی اساسی تا تاریخ انقضا استفاده می‌شود. قیمت سهام، قیمت اعمال و تاریخ انقضا همه می‌توانند در قیمت‌گذاری آپشن‌ها موثر باشند. قیمت سهام و قیمت اعمال بر ارزش ذاتی تاثیر می‌گذارد، این در حالی است که تاریخ انقضا می‌تواند بر ارزش زمانی تاثیر بگذارد.

 • تفاوت تسویه نقدی و فیزیکی چیست؟
  • در تسویه نقدی زمانی معنا دارد که قرارداد مشتری در سود باشد و در این حالت مشتری با درخواست نقدی مبلغی جهت اعمال(اجرا) قرارداد پرداخت نخواهد کرد و صرفا مابه‌التفاوت رقم سود به حساب ایشان پرداخت خواهد شد . لازم به ذکر است در تسویه نقدی طرف قرارداد ملزم به تسویه نقدی نمی‌باشد. تسویه فیزیکی بدین معناست که در روز تسویه تقاضادهنده اعمال (اجرا) قرارداد درخواست تحویل گرفتن فیزیک دارایی پایه(برای مثال سهام خودرو (ضخود))را با قیمت اعمال دارد و باید مبلغ مورد نیاز را در قدرت خرید خود داشته باشد و سپس درخواست تسویه فیزیکی نماید و متعهد قرارداد وی باید فیزیک سهم را آماده داشته باشد و در تسویه فیزیکی وی متعهد به اجرا و تسویه فیزیکی نماد خودرو است(سهم خودرو در پرتفو ایشان باشد) است و در غیر این‌صورت جریمه نکول و تسویه نقدی خواهد شد و در حساب ایشان بدهکاری صورت می‌گیرد.

 • اختیار خرید(Call)چیست؟
  • اختیار خرید یا Call Option این حق را به شما می‌دهد که در مدت زمان معینی یک اوراق بهادار اساسی را با قیمت تعیین شده خریداری کنید. به قیمتی که پرداخت می‌کنید قیمت اعمال یا Strike Price می‌گویند. در این معاملات، تاریخ پایان اعمال اختیار خرید هم تاریخ انقضا نامیده می‌شود. اختیار خرید می‌تواند به سبک آمریکایی یا اروپایی باشد. با گزینه‌های سبک آمریکایی می‌توانید دارایی اصلی را در هر زمان تا تاریخ انقضا خریداری کنید. اما گزینه‌های سبک اروپایی فقط به شما امکان می‌دهد دارایی را در تاریخ انقضا خریداری کنید.

 • اختیار فروش (Put) چیست؟
  • اختیار فروش یا Put Option نقطه مقابل اختیار خرید است. در این معامله به جای داشتن حق خرید اوراق بهادار، یک حق فروش به شما تعقلق می‌گیرید که بتوانید آن را با قیمت اعمال تعیین شده بفروشید. قراردادهای اختیار فروش نیز تاریخ انقضا دارند. همان قواعد سبک(یعنی آمریکایی یا اروپایی)برای زمانی که می‌توانید آنها را اعمال کنید، در این قراردادها هم اعمال می‌شود.

 • آیا از طریق دفاتر پیشخوان می توان کد آپشن دریافت کرد؟
  • برای اخذ کد معاملات آپشن تنها می‌توانید از طریق مراجعه به شعب کارگزاری در سراسر کشور اقدام کنید، لازم به ذکر است اخذ کد معاملات آپشن نیازمند ثبت نام در بورس اوراق بهادار است.

سولات مرتبط با اخذ کد کالا

 • نحوه ی اخذ کد کالا
  • پیش از اقدام به دریافت کد بورسی بورس کالا باید ثبت نام و احراز هویت سجام را انجام دهید سپس وارد سامانهEBgo سپه به آدرس اینترنتی https://ebgo.sepahbroker.ir وارد شده و با انتخاب گزینه اخذ کد آنلاین در بورس کالا وارد مراحل ثبت نام شده و سایر مشخصات دریافتی را انتخاب نمایید. در مرحله بعد کدملی و شماره همراه خود را که در سامانه سجام ثبت کرده اید و سایر مشخصات دریافتی را وارد نمایید. پس از صدور کد بورس کالا نام کاربری و رمز ورود شما به صورت پیامک در اختیار شما قرار می گیرد. تمامی موارد آموزشی گفته شده به صورت تصویری در سامانه EBgo در صفحه اصلی به صورت تصویری قابل مشاهده است.

 • حساب وکالتی
  • یکی از لازمه های فعالیت در بورس کالا و افتتاح حساب وکالتی در یکی از بانک هایی است که در سامانه EBgo.ir مشخص شده است. حساب وکالتی حسابی است که باید مبلغ پیش پرداخت را به آن واریز کنید و بورس کالا نیز دسترسی به این حساب را دارد. برای افتتاح حساب وکالتی ابتدا باید فرم معرفی نامه را از سامانه EBgo سپه دریافت و پرینت گرفته و سپس همراه با این معرفی نامه و مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب به یکی از شعب بانک مربوطه مراجعه فرمایید. پس از افتتاح حساب وکالتی مجددا به سایت مراجعه کرده و گزینه معرفی شماره حساب وکالتی و در اختیار خود را انتخاب کرده و در ادامه به صورت گام به گام فرآیند را تا آخرین مرحله طی کنید. حساب بانکی باید به نام خود فرد و نوع آن حساب سپرده کوتاه مدت یا جاری بدون دسته چک باشد. توجه داشته باشید که افراد دارای چک برگشتی امکان افتتاح حساب وکالتی را ندارند. همچنین امکان افتتاح این حساب بصورت مشترک وجود ندارد. به صورت کلی شرایط افتتاح حساب وکالتی ممکن است در هر بانک متفاوت باشد لذا جهت بررسی جزئیات لیست بانک های مورد تایید را از سامانه EBgo مشاهده نمایید و از بانک مربوطه پیگیری لازم را انجام دهید. تمامی موارد گفته شده بصورت تصویری در سایت کارگزاری بانک سپه قابل مشاهده است.

 • ثبت درخواست خرید
  • جهت بررسی اطلاعیه ی عرضه خودرو پس از مراجعه به سامانه EBgo و انتخاب گزینه اطلاعیه عرضه پس از وارد کردن تاریخ عرضه در قسمت تابلو معاملات تالار خودرو را انتخاب کنید تا اطلاعیه ها به شما نمایش داده شوند با انتخاب گزینه(چشم) در ستون اطلاعات بیشتر می توانید در خصوص هر خودرو اطلاعات لازم را جست و جو کنید. جهت خرید خودرو از بورس کالا نیازی به گواهینامه نیست ولی باید حداقل سن 18 سال تمام باشد. در خصوص محدودیت های خرید برای هر خودرو حتما اطلاعیه های مربوط به همان خودرو را بررسی نمایید . برای ثبت سفارش خودرو ابتدا باید مبلغ پیش پرداخت اعلام شده را حتما یک روز قبل از تاریخ عرضه در سامانه EBgo سپه ثبت نمایید . تمامی موارد آموزشی گفته شده بصورت تصویری در سایت کارگزاری قابل مشاهده است.

سولات مرتبط با اعتبار

سولات مرتبط با سهام عدالت

سوالات مرتبط با اوراق مشارکت

 • اوراق مشارکت چیست
  • اوراق مشارکت اوراق بهادار با نام یا بی‌نام به قیمت اسمی مشخص برای تامین مالی دولت یا شهرداری به شکل عام‌المنفعه می‌باشد. در این اوراق تا حداکثر 70 درصد ارزش شرکت یا برای شهرداری ها تا 50 درصد از طریق بورس قابل عرضه می‌باشد. این اوراق از مالیات معاف بوده و سود آن علی‌الحساب می‌باشد. می‌بایست مجموع جریان نقدی بانی در دو دوره مالی سودآور باشد و زیان انباشته نداشته باشد. داشتن رکن امین در این اوراق اجباری بوده و از انجایی که ممکن است سود از مقدار حداقلی که بانی آنرا تضمین کرده بیشتر شود امین وظیفه تقسیم سود مازاد بین سهامدار را دارد. مثلا بالای 20 درصد. در این اوراق از بانی دارایی نمی‌خواهند و افراد را در پروژه شریک می‌کند. بانی در این اوراق نقدینگی نداشته و جهت تامین مالی این اوراق را منتشر می‌کند. منافع و دارایی نیز ندارد.

 • نحوه‌ی نحوه ی محاسبه‌ی سود اوراق مشارکت
  • سود این اوراق طبق تضمینی که بانی آن داشته تا سقف 20 الی 24 درصد پرداخت می‌شود. اگر سود محاسبه شده توسط امین بالاتر از مبلغ اعلامی باشد، با نظارت امین و حسابرس مازاد سود بین سهام‌‌الشرکه انها تقسیم می‌شود. اگر پایین تر از میزان اعلامی بود بانی تضمین کرده که آنرا پرداخت می‌کند.